EIT Community RIS Hub in Hungary
Hazai innovátorok megerősítése: Globális versenyképességhez vezető út
Magyarország innovációs ökoszisztémája kulcsfontosságú tényező a nemzetgazdaság erőközpontként, műszaki vezetőként és nemzetközi versenytársként való fejlődésében. Magyarország az újhullámos technológiák, áruk és szolgáltatások létrehozásának felgyorsításával, valamint az induló vállalkozások, vállalkozók és kutatók számára erős környezet megteremtésével Európa innovációs színterének egyik főszereplőjeként pozícionálja magát. A kreativitás támogatásával és a helyi tehetségekbe való befektetéssel hazánk egyaránt vonzza a globális és hazai befektetéseket, ami erősíti a hazánk közösségi kohézióját és gazdasági fejlődését. A kiemelt fontosságot élvező kutatási létesítmények és innovációs központok létrehozása hozzájárult ahhoz, hogy a nemzet felkészülten nézzen szembe a közelgő akadályokkal, például a digitálisabb és fenntarthatóbb gazdaságra való átállással.
Magyarország intelligens szakosodási stratégiája (S3), amely a nemzeti előnyöket az uniós szintű kutatási és innovációs célkitűzésekkel jól ötvözi, jól mutatja az innovációra fektetett kiemelt hangsúlyt. A felsőoktatásra nagy hangsúlyt fektető egyetemeink és kutatóközpontok szorosan együttműködnek a vállalkozásokkal a KFI kezdeményezések kereskedelmi hasznosításának támogatása érdekében. A munkaerő folyamatos tanulásra és rugalmasságra ösztönzése garantálja, hogy az ország humántőkéje felkészüljön a jövőbeni technológiai változásokra. Végeredményben Magyarország innovációs ökoszisztémája olyan helyzetbe hozza a nemzetet, hogy jelentősen hozzájárulhat Európa műszaki és gazdasági tájképéhez, amit olyan programok erősítenek, mint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT).
Az EIT a magyar innovációs tájkép középpontjában áll, segítve az ország innovációs képességeinek kiépítését. Az EIT összekapcsolja a helyi innovátorokat a nagyobb európai hálózatokkal, elősegíti a határokon átnyúló együttműködést és létfontosságú erőforrásokat, tudást és finanszírozást kínál. Az EIT Közösség (EIT Community) egy együttműködési hálózat, amely EIT hosszú távú partnerségeit, a Tudás- és Innovációs Közösségeket (TIT) foglalja magában. A kilenc TIT (EIT Digital, EIT Food, EIT Health, EIT Innoenergy, EIT Manufacturing, EIT RawMaterials, EIT Urban Mobility, EIT Culture and Creativity) célja egy rendszerszintű változás előmozdítása Európában és azon túl, olyan kulcsfontosságú területekre összpontosítva, mint az éghajlatváltozás, az energia, az egészségügy, az élelmiszer, a gyártás, a nyersanyagok, a digitalizáció, a városi mobilitás, a kultúra és a kreativitás. Az EIT Közösség kezdeményezések a TIT-ek kollektív szakértelmének hasznosításával az innovációt, a vállalkozói szellemet és a kreativitást mozgatják Európában.
EIT Közösségi RIS Központ
Az EIT Közösségi Központját 2021-ben nyitották meg Budapesten. Az iroda működése bemutatja az EIT egyedülálló innovációs megközelítését, amely négy innovációs közösség szoros együttműködését foglalja magában. Az EIT magyarországi közösségi központja kritikus összekötő kapocsként működik a magyar innovációs ökoszisztéma és az EIT hatalmas erőforrásai között.
A központok és az EIT Közösség célja, hogy növelje az EIT láthatóságát, és garantálja, hogy jelenléte mindenütt érezhető legyen. Az EIT Közösségi Központja továbbá egy olyan nyitott tér, amely elősegíti az együttműködést és támogatja az EIT Közösségen belüli együttműködést.
“Magyarország EIT Community Officer-eként célom, hogy összekötőként szolgáljak a régió innovátorai és a hazai TIT-ek között. Az együttműködés előmozdításával és az EIT forrásaihoz való hozzáférés felgyorsításával biztosítjuk, hogy a hazai akadémikusok és vállalatok élhessenek az EIT adta lehetőségekkel és leküzdhessék az előttünk még fennálló akadályokat. Céljaink között szerepel a jelenlegi partnerségek bővítése, a magyar ötletek megismertetése a külföldi piacokkal, valamint a helyi tehetségek és a globális perspektívák összekapcsolása. Célunk a magyar innovációs ökoszisztéma előmozdítása és fejlesztése, hogy Magyarország versenyképesebbé, ellenállóbbá és Európa részévé váljon célzott projektek és képzések révén.”
ESZTER DREVENYÁK, EIT COMMUNITY OFFICER HUNGARY
Finanszírozás és EIT hatás
Az elmúlt években a magyarországi innovációs ökoszisztéma az EIT aktív támogatásának köszönhetően jelentős növekedésen ment keresztül. Csak 2021-22-ben az EIT 102 magyar startupot támogatott, segítve őket innovatív megoldásaik fejlesztésében és méretnövelésében.
Az EIT emellett nagy hangsúlyt fektetett a vállalkozói sokszínűség előmozdítására, és ebben az időszakban 36 magyar női vállalkozó részesült célzott támogatásban. Az EIT által támogatott vállalkozások hatása egyértelmű, hiszen lenyűgöző, 20,85 millió eurós befektetést vonzottak, és kilenc EIT által támogatott innováció sikeresen piacra került.
Az EIT emellett döntő szerepet játszik az oktatás fejlesztésében is: 43 magyar lakos szerzett diplomát az EIT által fémjelzett MSc vagy PhD programokban, és több mint 3400 magyarországi résztvevő vett részt az EIT által támogatott oktatási és képzési programjaiban, hozzájárulva egy olyan képzett munkaerő kialakításához, amely kész hozzájárulni az ország innováció vezérelt gazdaságához. Ezek az erőfeszítések kiemelik az EIT központi szerepét a magyarországi vállalkozói szellem, innováció és oktatás előmozdításában.
Az EIT Community Officer-ról
Mrs. Eszter Drevenyák
EIT Community Officer Hungary
Drevenyák Eszter dinamikus és sokrétű tapasztalattal rendelkezik a marketing, a kommunikáció és a projektmenedzsment területén. Az EIT magyarországi közösségi tisztviselőjeként kulcsszerepet játszik a helyi innovátorok és az EIT páneurópai hálózata közötti szakadék áthidalásában, biztosítva, hogy a magyar vállalkozók hozzáférjenek az alapvető erőforrásokhoz, mentoráláshoz és finanszírozási lehetőségekhez.
A tudásmenedzsment, a kormányzati projektkoordináció és a pénzügyi műveletek terén szerzett tapasztalattal rendelkezik, így mélyreható ismeretekkel rendelkezik mind az állami, mind a magánszektorbeli kezdeményezések támogatásáról. Mielőtt az EIT-hez csatlakozott volna, Eszter stratégiai projektmenedzserként vett részt kiemelt fontosságú kormányzati innovációs projekteken. Jelenlegi szerepkörében Eszter elkötelezett az ágazatközi együttműködés fokozása mellett, lehetővé téve a magyar innovátorok számára, hogy ötleteiket globálisan is kiterjesszék, miközben fenntartható növekedést ösztönöznek a nemzeti innovációs ökoszisztémában.
Contact Details
- Email: hungary@eitcommunity.eu
- Phone: +36 70 374 6298
Közelgő lehetőségek
Tájékozódj a legfrissebb lehetőségekről, amelyek kapcsolódnak a magyar innovációs ökoszisztémához és az EIT Közösség RIS Hub tevékenységeihez.